Kryptowaluta, Biznesu, Finansów, Ceny

Po ostatnich spektakularnych spadkach, ale i wzrostach :) i uspokojeniu sie sytuacji w dniu dzisiejszym i kursie BTC na poziome 8000 w chwili pisania tego artykułu, naszło mnie parę przemyśleń, o których więcej poniżej.

 

Cały bum na krypto, który rozpoczęły od kilku miesięcy media, spowodował napływ "świeżaków" z biedronki do inwestowania, co spowodowało spektakularne wzrosty, ale również spadki. Spadki te spowodowane atakami paniki na rynku, obawami, że ta bańka już pęka, ratujmy cokolwiek. Jak ja to widzę?

Oczywiscie wiekszość kyrptowalut to altcoiny czyli klony głównych coinów(BTC, ETH), które nie posadają własnych blocków i one oprócz nowych nazw nie wnoszą nic nowego. Tworzone są tylko po to by napompować ich cenę i spuścić. Zapewne one znikną z czasem z rynku, jednak główne waluty z własnymi blockchainami będą walczyć ze sobą o popularność, a wzrost ich kursu jest trudny do przewidzenia. Oczywiście BTC mimo, że najpopularnieszy to oparty na nieco przestażałym bloku i jeśli w 2018 roku nie nastapi rewolucja w jego bloku (Lightning Network), może stracić na rzecz np. ETH, NEO czy jakiejkolwiek innej waluty, Natomiast gdy to nastąpi być może osiągnie on nowe maksimum trudne do wyobrażenia (mityczne 100k na koniec roku 2018 :) ).

Z BTC jest trochę jak z email - niby przestarzała technologia SMTP, a jednak nic jeszcze jej nie zastąpiło, mimo sowich wad, błedów i ograniczeń, stała się standardem. Podobnie jest z BTC, jednak konkurencyjne waluty zachęcają, szybszymi transferami, mniejszymi opłatami, łatwością kopania no i kursem, który na tą chwilę jest od 10 do 100 lub więcej razy niższy, a łatwiej wyobrazić sobie można wzrost kursu ETH z 700 do 7000 $ niż BTC 8000 do 80000$ :). Jak dla mnie BTC może wrócić do ceny sprzed 5 lat, wtedy niech przepiszą łancuch i tym razem te wzrosty mnie nie ominą :)

PS

co do LN - przenosi się on z sieci testowej do mainnetu BTC czego dowodem jest już pierwsza wykonana transakcja:

https://dowbit.pl/dokonano-pierwszego-zakupu-lightning-network/

https://dowbit.pl/53-nodey-lightning-network/

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież