We wtorek 23 października Sejm na wieczornym posiedzeniu przegłosował kompleksową nowelizację ustaw podatkowych, wśród których najistotniejsze dla inwestorów dotyczą sprecyzowania opodatkowania dochodów z obrotu kryptowalutami oraz tzw. exit tax. Teraz nowelizacja trafi pod obrady Senatu.

Nowe regulacje dotyczące opodatkowania dochodów z, jak nazwane jest to w ustawie, walut wirtualnych zakładają kwalifikowanie ich jako przychodów z kapitałów pieniężnych lub zysków kapitałowych. Co istotne, strata poniesiona w wyniku obrotu kryptowalutami w danym roku podatkowym nie będzie mogła być odliczona od innych dochodów, np. związanych ze zbyciem papierów wartościowych.

Opodatkowanie kryptowalut jak przychodów z kapitałów pieniężnych oznacza dla podatnika rozliczanie się za pomocą formularza PIT-8C, który dotychczas służył do rozliczania dochodów z giełdy papierów wartościowych, lokat bankowych, udziałów w funduszach kapitałowych, czy dywidend. Oznacza to, że dochody z obrotu kryptowalutami będą opodatkowane na poziomie 19%

żródło: https://www.fxmag.pl/artykul/sejm-przeglosowal-ustawe-o-opodatkowaniu-kryptowalut-i-exit-tax


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież